Ramona Tintea

nutriţionist-dietetician,
fondator Şcoala de Slăbit

Sunt nutriţionist-dietetician,  studiile mele incluzând Facultatea de Nutriţie şi Dietetică din cadrul Universităţii de Medicină şi Farmacie „Iuliu-Haţieganu” Cluj-Napoca,  dar şi specializări suplimentare în nutriție sportivă,  naturopatie si detoxifiere.

Nutriţia este o combinaţie minunată între tehnic şi uman. Îţi trebuie tehnicul pentru a înţelege şi sintetiza informaţiile, şi umanul pentru a ajunge la sufletul omului pe care vrei să-l ajuţi.

Am creat acest site şi proiectul “Școala de Slăbit” pentru că iubesc tot ce înseamnă sănătate şi nutriţie şi iubesc să lucrez cu oamenii. Este ceea ce mă împlinește ca om şi excelez în asta. Pasiunea pentru ceea ce fac este cea care mi-a oferit instinctul de a construi poduri către oameni, pentru a-i educa și a-i ajuta să-și schimbe viețile.

Alina Corpas

nutriţionist-dietetician

Numele meu este Alina Corpaș, sunt dietetician-nutritiționist, absolventă a Facultății de Medicină și Farmacie din cadrul Universității din Oradea, cu specializări si în domeniul fitoterapie/naturopatie, respectiv în medicina ancestrală indiană – ayurveda – cu tot ce implică aceasta (identificarea cauzei dezechilibrului, importanța gusturilor în redobandirea echilibrului, yoga, meditații de relaxare).

Experiența personală de peste 15 ani de a respecta si aplica un stil de viață sănătos cu abordare holistică pro-viață, ce implică menținerea atât a unei homeostazii fiziologico-chimice, nutriționale, cât si a unui balans psiho-emoțional spiritual, mă determină mereu si mereu să împărtășesc din experiența atât personală, cât si dobandită profesional/didactic celor dornici de o transformare autentică si sustenabilă. Iar experiența de a fi proaspătă mamă adaugă bagajului personal informațional și un interes accentuat pe nutriția în sarcină și in lactație.

Anca Derban

nutriţionist-dietetician

Mă numesc Derban Anca Loredana , sunt absolventă a Facultăţii de Medicină și Farmacie din Oradea, Secţia Nutriţie și Dietetică. Este pentru mine a doua facultate, tocmai pentru că , la o vârstă mai matură am realizat ca ceea ce mă pasiona de mult timp, adică un stil de viață sănătos , bazat pe o alimentaţie cât mai apropiată de necesitățile organismului uman.  Astfel, Nutriţia a devenit profesia mea şi nu doar pasiunea mea . Și, pentru că familia mea s-a mărit cu două minuni, m-am specializat  în alimentaţia copiilor, ceea ce la ora actuala consider ca a devenit o prioritate pentru societate, pentru ca generaţia tânără sa aibă un start cât mai bun în viață.

Ioana Pascu

nutriţionist-dietetician și farmacist

Drumul meu profesional a început la absolvirea specializǎrii Farmacie în cadrul Universităţii de Medicinǎ şi Farmacie din Oradea, în 2004. Avântul meu în lumea plantelor și a efectelor vindecǎtoare m-a dus spre un Masterat în  Farmacognozie, Fitoterapie, Fitochimie” pe parcursul anilor 2005 – 2006 . Dupǎ naşterea primului copil, au apǎrut întrebǎrile CU CE, CÂT ŞI CUM hrǎnesc eu copilul cǎ sǎ creascǎ mare şi sǎnǎtos? Aşa mi-a stârnit interesul nutriţia şi am urmat şi Facultatea de Nutriţie şi Dietetică, în cadrul aceleiaşi universităţi.  Pasionată de alimentaţia copiilor, prin prisma rolului de mamă, am vǎzut cǎ, dacǎ de mici învaţǎ sǎ se hrǎneascǎ cu adevărat , atunci copii îşi urmeazǎ deprinderile de-a lungul anilor şi totul e mai simplu cu ei. Și ce merge bine cu nutriţia este mişcarea, aşa cǎ am urmat şi cursuri de Instructor de fitness. De-a lungul anilor am văzut cum starea de sǎnǎtatea a oamenilor se îmbunǎtǎţea cu medicamente și suplimente, dar datoritǎ stilului de viaţǎ recǎdeau . Aşa am ajuns la concluzia cǎ NUTRITIA este baza sǎnǎtǎţii.  Îmi place sǎ comunic cu oamenii, sǎ îi ajut sǎ înţeleagǎ cǎ alegerile alimentare simple şi naturale şi stilul de viaţǎ activ îi menţin sǎnǎtoşi .

Nicoleta Postaru

nutriţionist-dietetician

Sunt o balanță perfecționistă aflată permanent în căutarea echilibrului, mai ales în ceea ce privește sănătatea. Și așa cum spuneau latinii: „mens sana in corpore sano” (o minte sănătoasă în corp sănătos), consider că activitatea fizică, tehnicile de mindfulness, yoga și nu în ultimul rând… NUTRIȚIA reprezintă secretul. Deoarece am făcut din nutriție o pasiune, am urmat și cursurile Facultăţii de Nutriţie şi Dietetică din cadrul Universității de Medicină și Farmacie “Iuliu Haţieganu” din Cluj-Napoca.

Echilibrul interior este cheia, şi profit de orice ocazie să fac o plimbare în natură, o drumeție, o tură cu bicicleta, sau o plimbare în ritm alert prin parc.

De ce Școala de Slăbit? Atunci când a-i ajuta pe ceilalți devine pasiune, iar acea pasiune reprezintă a învăța cum să ne bucurăm de fiecare clipă de sănătate, atunci  de ce nu? Îmi doresc să dedic cu dragoste tot ce am învățat până acum vouă, să vă ajut să deveniți ceea ce v-ați dorit când ați decis să vă alăturați programelor Şcolii de Slăbit.

Roxana Maraloi

medic în nutritie,
diabet zaharat şi boli metabolice

Numele meu este Roxana Maraloi, sunt medic în nutritie, diabet zaharat şi boli metabolice.   Îmi place să ajut oamenii, sa îi susțin să îşi îmbunătăţească sănătatea şi stilul de viaţa şi, bineînţeles, să mă bucur, împreună cu ei, de realizările lor.  Ca pasiuni personale, îmi place să citesc cărți de dezvoltare, să mă plimb cât pot de des în natură și să îmi petrec timpul alături de familia mea.  Am doi copii minunaţi, iar nutriţia de calitate este una din căile prin care îi ajut să crească sănătoşi şi vioi şi cu deprinderi bune pe termen lung.

Sunt o persoană optimistă si încrezătoare dar şi insistentă şi perseverentă până la capăt.  Unul din citatele mele favorite este:  „Dacă nu poți zbura, aleargă. Dacă nu poți alerga, mergi. Dacă nu poți merge, atunci târăşte-te. Dar orice ar fi, mergi înainte.”

Slăbește Simplu și Autentic

Primești GRATUIT pe e-mail, cursul de 10 zile ”Slăbește Simplu și Autentic”, imediat ce te abonezi.