De ce să foloseşti un jurnal emoţional?

Se spune că primul lucru pe care îl ai de făcut atunci când vrei să îţi îndeplineşti visul…este să te trezeşţi.

Ceea ce visezi cu ochii deschişi, ce simţi, ce gândeşti şi ce faci,  sunt cele 4 forţe generatoare ale realităţii tale, care ţin de conştientul tău.

Şi ce bine!  Asta înseamnă că toate se află în puterea ta şi că le poţi modela după bunul plac.

Dar, aşa cum cine aleargă după mai mulţi iepuri nu prinde niciunul, la fel se întâmplă cu tine.

Dacă una visezi, alta simţi, alta gândeşti şi altfel acţionezi,  vei continua să îţi iroseşti energia şi timpul , fără să ajungi la destinaţia mult dorită.

Cum arată gândurile tale în orice moment? Se aseamănă cumva cu zumzetul unui stup de albine? Zzzzz în sus, zzzzz în jos, zzzzzzz când clipeşti, zzzzzz chiar şi când cauţi linişte.

Duci energie şi atenţie şi gânduri şi implicare, pe bandă rulantă,  către muncă, responsabilităţi, către inerentele datorii zilnice, sacrificând cel mai preţios şi mai volatil dintre factorii care dictează ce se întâmplă în viaţa ta:  atenţia îndreptată către tine, către sufletul tău, către nevoile şi dorinţele tale.

Este de mirare, oare, că majoritatea zilelor simţi că nu trăieşti, ci doar supravieţuieşti?

Este de mirare, oare, că tot cauţi scurtături,  din lipsă de energie mentală, pentru a-ţi urma visele?

Este de mirare, oare, că te tot anesteziezi cu mâncare?

Este de mirare, oare, că renunţi?

Cum ar fi dacă s-ar inventa o metodă care să te ajute să pui fiecare gând la locul lui? Să vezi dincolo de zumzet? Să faci lumină unde acum este un noian amestecat de gânduri şi emoţii şi reprimări şi dorinţe şi confuzii?

Cum ar fi dacă ai face ordine în tine?

Există multe unelte puternice, la îndemâna ta.

Forţa unui ghid care cunoaşte calea pe care ţi-o doreşti.şi ştie cum să te menţină implicat.

Forţa unui grup care să meargă în aceeaşi direcţie cu tine.

Dar astăzi ne concentrăm pe forţa jurnalului emoţional.

Acel lucru drăgut care miroase a adolescenţă şi are aparenţa unui obicei hipiot.

“Adolescentin” şi “hipiot”, rămâne, totuşi, una dintre uneltele redutabile de transformare personală, folosit de foarte mulţi  oameni de succes din lume.

Ţi-ai refuza tu ceva atât de eficient, puternic, răscolitor,  transformator şi la îndemână, doar pentru că sună… neobişnuit?

Sigur nu 🙂

Mai bine neobişnuinţa unui jurnal emoţional zilnic, decât obişnuinţa amăruie a stagnării din viaţa personală.

Jurnalul emoţional este acel  “sediu central” pur personal, un loc unde te realiniezi tu la tine, unde te refocusezi pe visele tale, te realimentezi cu energie psihică.  Unde te regrupezi.

În jurnal, nu doar te descoperi. Te creezi.

Te încurajez, suflecă-ţi mâinile şi alege-ţi jurnalul pe care să îl începi.

Să fie oare un caiet cu coperţi frumoase, în care să scrii ca un abil scriitor?  Te şi vezi, tu lângă o fereastră, aşternând cuvintele gânduri şi privind în tine, în zare.

Sau poate preferi o variantă online, uşor de securizat şi uşor de purtat cu tine oriunde? Eu, una, aşa am ales.  Comod, versatil, plus că îţi zbârnâie degetele pe tastatură, încercând să ţii pasul gândurilor.

Orice alegi, alege.

Acţiunea imperfectă este mai bună decât inacţiunea perfectă.

Visul este una din forţele cele mai puternice ce ne direcţionează şi ne animă viaţa. Este seva sufletului tău.

Dar are zero forţă dacă nu este dublat de acţiune constantă şi eficient direcţionată.

Pentru că ceea ce culegi în viaţă este rodul acţiunilor tale, nu al viselor tale.

Iar acţiunile tale sunt rodul gândurilor şi atitudinilor tale.

De fiecare dată când scrii în jurnal, când te scrii în jurnal, tu creezi această congruenţă între vise, gânduri şi acţiuni.

În jurnal eşti spectator şi jucător şi arbitru în acelaşi timp.

Jurnalul îţi disciplinează gândurile şi îţi potenţează acţiunile.

Dar trebuie să fii în joc.

Alege-ţi  visul şi dedică jurnalul acelui vis. Scrie zilnic.

Despre ce faci pentru tine, azi, şi pentru visul tău.

Despre cum te împiedici.  Despre cum te ridici.

Despre cum te sperii. Despre cum te îmbărbătezi.

Despre cum îţi vine să renunţi. Despre cum revii şi continui şi mai hotărât.

Despre tot procesul de autodepăşire şi schimbare personală.

Despre durerile creşterii şi bucuria fiecărei victorii.

Nu îţi trebuie o reţetă cu ce să scrii, cum să scrii. Doar fii în joc.

Gândurile se vor atrage unul pe altul şi te vor inunda. Cu inspiraţie. Cu forţă. Cu speranţă. Cu energie sufletească.

Te vor limpezi şi te vor anima. Dar fii în joc.

Jurnalul este pentru a te refocusa, zi după zi, pe visul tău şi pe acţiunile tale.  Pentru a le aduce împreună.

Pentru a vedea, dincolo de probleme,  soluţiile ascunse de prea multul zumzet din mintea ta.

Pentru a-ţi limpezi gândurile.

Şi intenţiile.

Şi hotărârea de a merge până la capăt.

Dar nu renunţa.

Un om care renunţă nu învinge niciodată.   Iar un învingător nu renunţă niciodată.

Nimic nu se schimbă peste noapte, decât direcţia în care mergi.  Iar asta se poate schimba…printr-o scriitură.

Cum ar arăta primul tău jurnal? Povesteşte-mi, cărui vis l-ai dedica?

Povestește-mi chiar aici, în Şcoala de Slăbit, locul în care am înţeles foarte bine aceste dedesubturi sufleteşti şi, dincolo de strategiile foarte bune alimentare, sportive, organizatorice pe care le întâlneşti în mijlocul nostru, dincolo de educaţia primită în program, ai parte de suportul sufletesc şi de mediul care îţi permit să reuşeşti. Zi după zi după zi.

Fiind un program online, nu ai nevoie de programare pentru a te întâlni cu mine sau cu prietenii din Şcoală. Nu ai nevoie să aştepţi sa vină ziua consultaţiei, pentru a primi suportul de care ai nevoie, timp în care ai fi singur.

Suntem tot timpul aici, iar comunicarea şi suportul la orice moment, sunt punctul forte al Şcolii de Slăbit.

Slăbește Simplu și Autentic

Primești GRATUIT pe e-mail, cursul de 10 zile ”Slăbește Simplu și Autentic”, imediat ce te abonezi.